Telefon!

Rád bych řekl, že je to něco, co má každý doma, ale svět se změnil. Dnes už je mnohem méně domácností s pevnou linkou, než tomu bylo před pár lety. Ještě si pamatuju ty časy, kdy jsem měl v paměti minimálně 10 telefonních čísel na pevné linky rodiny a přátel a na chodbě krásný vintage telefonní přístroj. Dnes už téměř žádné telefonní číslo v hlavě nedržím, protože zpravidla v ruce držím moderní mobil a sám, bohužel, už ani pevnou linku doma nemám. Prozatím!

Krásný design klasického fixního telefonu …

Zmizí pevná linka?

Tak si tak někdy říkám, kdy a jestli náhodou pevná linka úplně nezmizí. Náš hlavní poskytovatel pevného volání, O2 se samozřejmě zoufale snaží přitáhnout zpět odcházející klienty. V minulém roce se prý odliv zákazníků zpomalil oproti předchozímu roku, ale přesto smlouvu zrušilo dalších 50 tisíc domácností. Každý prostě přechází na mobil. Přesto chci doufat, že telefony se sluchátkem nezmizí. Je to krásný předmět a úžasný vynález! Hned si vzpomínám na utržené sluchátko Macha a Šebestový a napadá mě … je to náhoda, nebo měl Miloš Macourek v roce 1982 vizi z budoucnosti? Jestli ano, tak si prostě popletl mobil a prostě ho považoval za „utržené sluchátko“!

Kratičká nejnovější a nejstarší historie telefonu

Nejnovější údaje:

V roce 2009 bylo na světě 1,3 miliardy pevných linek. Dnes jich je asi polovina a tendence je nejen u nás, ale i ve světě klesající. Navíc se objevují další technologie, které je „ohrozují“. Jako například Facebook Messenger.

Počátky:

Každý si myslí, že telefon vynalezl Alexander Graham Bell. Jeho vynález byl ale sestrojen až pár let (v roce 1876) po telefonním přístroji Itala Antonia Meucci, jehož telefon se zrodil již v roce 1849. A jemu je v současnosti skutečně připsáno prvenství. A nebyl před Bellem jediný! Mikrofon telefonu z pivní bečky připomínající svým tvarem lidské ucho sestrojil v roce 1860 Phillip Reis. Dalšími „součástky“ byla pletací jehlice a krabice od doutníků. Přístroj ovšem lépe než hlas, přenášel hudbu.

Prvenství je tedy nejisté a na 100 procent můžeme pouze říct, že dnešní pevný telefon má v historii mnoho duševních „otců“. A určitě by jim bylo líto, kdyby krásné telefony zmizely ze světa!

Máte doma pevnou linku? Pokud ano, co Vás přesvědčilo si ji ponechat? Pokud ne, nelitujete?

 

(Visited 153 times, 1 visits today)