Solární elektrárny – jak využít slunce

 

Projíždíte-li českou krajinou, stále více můžete vídat solární elektrárny, což je perfektní pokrok pro Českou republiku. Stále více se totiž snažíme být ekologičtí a chránit naši zemi. Solární elektrárny jsou zařízení, které přijímá sluneční paprsky a ty potom pomocí techniky přeměňuje na elektrickou energii. Musím říct, že dle mého názoru vypadají mnohem lépe, než betonové stavby, ze kterých se kouří.

1) Fotovoltaické elektrárny potřebují k tomu, aby fungovaly, světlo. Věděli jste třeba, že se využívají i ve vesmíru? Takové panely, které jsou vystavěny na družicích a lodích ve vesmíru tak mohou dodávat energii přístrojům, které využívají kosmonauté na palubě raket. Pokud se rozhodnete vystavět fotvoltaickou elektrárnu na vašem pozemku, potřebujete povolení ke stavbě a také nesmíte zapomenout dodržet pravidla provozování distribuční soustavy.

2) Tepelné elektrárny zase využívají teplo, které slunce vydává. Absorbér „sbírá“ sluneční paprsky, které ohřívají teplonosnou kapalinu a ta se pak přeměňuje na elektrickou energii. Pokud chcete stavět solární elektrárnu na zahradě, je potřeba se poradit s odborníky, zda se to finančně vyplatí, protože je nutné posuzovat nadmořskou výšku a také to, jak moc na pozemek svítí slunce.

(Visited 107 times, 1 visits today)